Arnold to selektywny herbicyd o działaniu układowym i kontaktowym przeznaczony do zwalczania chwastów w zbożach ozimych. Preparat stosuje się doglebowo i nalistnie. Środek występuje w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą (SC).

Środek zawiera dwie wzajemnie uzupełniające się substancje biologicznie czynne o różnym mechanizmie działania.

Diflufenikan jest herbicydem o działaniu kontaktowym (w niewielkim stopniu przemieszczającym się w roślinie), zaliczanym do inhibitorów biosyntezy karotenoidów w komórkach chwastów. Brak tych struktur powoduje zbielenie tkanek liści i rozpad komórek, co szczególnie jest widoczne w przypadku nowych tkanek. Diflufenikan po zastosowaniu pozostaje przez dłuższy czas na powierzchni gleby wytwarzając cienką warstwę, która działa kontaktowo na wschodzące młode, aktywnie rosnące chwasty. Diflufenikan zapewnia ochronę do 8 tygodni po zastosowaniu.

Flufenacet jest herbicydem o działaniu układowym, zaliczanym do inhibitorów syntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach. Pobierany jest głównie przez korzenie i część pod liścieniami kiełkujących chwastów.

Diflufenikan i flufenacet pozostają aktywne w glebie przez wiele tygodni po zabiegu, co powoduje utrzymanie wysokiej skuteczności chwastobójczej również w późniejszym okresie. Wysokiej skuteczności środka sprzyja optymalna wilgotność gleby. Najlepszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek we wczesnych fazach rozwojowych chwastów, to jest w czasie kiełkowania lub krótko po wschodach, w fazie siewek.

 

Rodzaj uprawpszenica ozima, jęczmień ozimyżyto ozime, pszenżyto ozime
Substancja czynnadiflufenikan (związek z grupy fenoksynikotynoanilidów) – 200 g/l (16,20%)
flufenacet (związek z grupy oksyacetamidów) – 400 g/l (32,41%)
Termin stosowania i zwalczane chwastyprzed wschodami zbóż (BBCH 00-09)
lubgwiazdnica pospolita, miotła zbożowa, przytulia czepna, wyczyniec polny

od fazy pierwszego liścia do fazy czwartego liścia (BBCH 10-14)

bodziszek drobny, bylica piołun, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, maruna nadmorska, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przytulia czepna, rumian polny, rumianek pospolity, rzodkiew świrzepa, tasznik pospolity, tobołki polne, wyczyniec polny

Zalecana dawka0,6 l/ha
Maksymalna liczba zabiegów1
Zalecana ilość wody200–400 l/ha
Zalecane opryskiwanieśredniokropliste
Uwagi
  • na glebach próchniczych i czarnoziemach środek może wykazywać obniżoną skuteczność chwastobójczą
  • środka nie stosować:

– na rośliny osłabione lub uszkodzone przez choroby, szkodniki, przymrozki lub suszę,
– przed spodziewanymi przymrozkami oraz w sytuacji wystąpienia dużej dobowej amplitudy temperatur,
– w zbożach z wsiewką roślin bobowatych