AZA – insektycyd w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej o szerokim spektrum działania. Środek przeznaczony jest zwalczania owadów ssących, gryzących oraz minujących w formie oprysku nalistnego.

AZA na roślinie wykazuje działanie wgłębne, a na zwalczanych organizmach żołądkowe. Aktywność owada ustaje w ciągu kilku godzin po spożyciu. Formy larwalne zaprzestają żerowania i zatrzymuje się ich rozwój, co ostatecznie po kilku dniach prowadzi do ich śmierci. Formy dorosłe zaprzestają żerowania, ograniczona jest ich płodność oraz w mniejszym stopniu śmiertelność.

Zgodnie z klasyfikacją IRAC substancja czynna azadyrachtyna A należy do grupy o nieznanym lub niespecyficznym mechanizmie działania (grupa IRAC UN)

Rodzaj uprawpomidorziemniak pomidor*rośliny ozdobne*
Substancja czynna

azadyrachtyna A (substancja z grupy limonoidów) -10 g/l (1,04%)

 

Zwalczane szkodnikimszyca brzoskwiniowa i inne gatunki mszycstonka ziemniaczana (średni poziom zwalczania)mączliki, wciornastkimączliki, wciornastki, mszyce
Maksymalna/ zalecana dawka do jednorazowego zastosowania3 l/ha2,5 l/ha3 l/ha
Termin stosowaniapo pojawieniu się insektów, od początku fazy drugiego liścia do fazy gdy 50% owoców uzyskuje typową barwę(BBCH 12-85)po pojawieniu się insektów, od początku fazy drugiego liścia do początku żółknięcia liści (BBCH 12-91)po pojawieniu się insektów, od początku fazy drugiego liścia do fazy gdy 50% owoców uzyskuje typową barwę(BBCH 12-85)po pojawieniu się szkodników lub odnotowaniu objawów żerowania, od fazy rozwiniętych dwóch liści właściwych (dwóch par liści lub dwóch okółek) do fazy pełnej dojrzałości owoców (nasion) (BBCH 12-89)
Zalecana ilość wody750-1000 l500-1000 l/ha750-1000 l
Liczba zabiegów w sezonie2 (odstęp między zabiegami – 7-10 dni)2 (odstęp między zabiegami – 7-10 dni)2 (odstęp między zabiegami – co najmniej 7 dni)
Zalecane opryskiwanieśredniokropliste

* Stosowanie środka ochrony roślin w uprawach i zastosowaniach małoobszarowych